griozeleğitim@gmail.com
0537 357 89 20  

Konuşmada Gecikme ve Dil Konuşma Terapisi

 Konuşmada Gecikme ve Dil Konuşma Terapisi

14/11/2019       Hit: 753

 KONUŞMADA GECİKME NEDENLERİ NELERDİR ?

            Konuşmada gecikme sebebi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Toplumda genel bir algı olan sonra konuşur yanlış algısı telafisi mümkün olmayan durumlarla sonuçlanabilir. Bu açıdan konuşması gecikmiş bir çocuğun bir gaziantep dil konuşma terapisti tarafından bilhassa değerlendirmesi gerekir.

            Konuşmada gecikme nedenleri şunlardır;

 • Otizm
 • Zihinsel engellilik
 • İşitme kaybı
 • Gelişimsel dil gecikmesi
 • Özgül dil bozukluğu
 • Çift dillilik(çift dil konuşan ailede büyümek)
 • Seçici konuşmazlık (selektif mutizm)
 • Serepral Palsi
 • Nörolojik bozukluk

          Bundan sebeplerden bireyin Gaziantep Dil Konuşma Terapisti tarafından detaylı bir şekilde değerlendirmeye alınması olası faktörlerinin tespiti ve dil konuşma terapisi nin düzenlenmesi gerekir.

KONUŞMA SESİ BOZUKLUĞU

            Bireyin yaşına, gelişim düzeyine uygun olarak dil konuşmasında beklenen düzgünlüğün ve ses uyumunun olmamasıdır.

            Bu bozukluğu olan çocuklar dil konuşma seslerini doğru çıkaramazlar. Sessiz harfleri söyleyememe-atlama, sesler unutulabilir, sesler yer değiştirebilir, sesin değişmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Heceler ve sözcüklerdeki seslerin yerleri değişebilir.

           Sıklığı okul öncesi dönemde % 3, 6-7 yaşta % 2 ve ergenlerde % 0.5 olarak tespit edilmiştir. Hafif ve orta düzeydeki vakalarda müdahaleli veya müdahalesiz % 75 ‘i 6 yaşa kadar düzelmektedir.

           Tedavi bozukluğunun derecesine, işlevselliği ne kadar bozduğuna bağlı olarak bireysel olarak düzenlenir. Ruh sağlığı profesyoneli ve konuşma terapisti tarafından değerlendirildikten sonra ve tedavisi düzenlenir.

ÖZGÜL DİL BOZUKLUĞU

            ÖDB olan çocuklar normal zekâ seviyesine ve işitmeye sahip olmasına rağmen kendilerinden beklenen seviyede düşüncelerini ifade etmekte zorlanırlar. Uzman Dil konuşma terapistleri tarafından gerekli değerlendirmelerden sonra seanslar başlar ve düzelmeler görülür.

 

 

Belirtileri

             Kısıtlı kelime dağarcığı ile konuşmaya çabalarlar, dil bilgisi bozuk ve kısa cümleler kurarlar. Konuşmaları karışıktır. Sözcük haznesi azdır ve yeni sözlükler öğrenmede zorluk, sözcük bulma ya da kullanma hataları, alışılmadık sözcükler kullanma, karşılıklı konuşmayı sürdürmede güçlük , bazen jest ve mimikleri kullanamama durumu olabilir. Bu kişilerin başkalarının konuştuklarını anlaması yaşına uygundur. Şiddetli vakalarda çocuk kendine söylenileni anlamayabilir yapmayabilir ve uygunsuz yanıtlar verebilir.

Nedenleri     

            Olası nedenleri söyle sıralıyabiliriz;

 • Kalıtımsal etmenler
 • Çevresel etkenler
 • Gelişimsel yetersizlikler
 • Beyindeki anormallikler
 • Kafa travmaları, felç, tıbbi hastalık, zehirlenme veya boğulma tehlikesi

Tedavi 

         Bozukluğunun derecesine, işlevselliği derecesine bağlı olarak bireysel olarak Gaziantep  dil konuşma terapisti tarafından düzenlenir. Dil konuşma terapisti tarafından değerlendirildikten sonra ve tedavisi düzenlenir ve dil konuşma terapilerine başlanır. Çoğunlukla müdahalede olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için Gri Dil ve Konuşma Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

 

Site içi Arama

Dil Konuşma Terapisti Kimdir?

Dil ve Konuşma Terapisti çocuklarda ve yetişkinlerde konuşma, dil, sosyal iletişim , yutma bozukluklarını önlemek

Disleksinin 20 Belirtisi

Çocuklar okulöncesi yıllara kadar öğrenme özürü belirtileri göstermeye başlayabilir. Her disleksi olayı kişiye has olsa da, bir disleksinin birçok ort

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Disleksi olan insanlar normal zekaya haizdir ve çoğu zaman düzgüsel görüşe haizdir. Duygusal destek de önemli bi

Çocuklarda Konuşma Anlaşılırlığı

Bireyler duygu, düşünce ve arzularını karşıdaki kişiye aktarmak ister. Bebekler ise taleplerini farklı ağlama biçimleriyle ailesine anlatabilir. Ağlam
ADRES : Pancarlı Mahallesi 5 Nolu Sk. No:7 Şehikamil / Gaziantep

TELEFON :0537 357 89 20   0342 321 70 18

FAX :0342 321 70 18

E-mail : griozeleğitim@gmail.com