griozeleğitim@gmail.com
0537 357 89 20  

Koklear Implant ve Dil Konuşma Terapisi

Koklear Implant ve Dil Konuşma Terapisi

21/11/2019       Hit: 1330

Koklear Implant ve Dil Konuşma Terapisi

           Koklear implant , aşırı düzeyde  işitme problemi yaşayan bireyler için geliştirilmiş bir elektronik medikal cihazdır. Sesleri, doğrudan işitme sinirine gönderilen elektronik stimülasyona çevirerek çalışır. Çocuğu ağır işitme kaybı ile doğan bir aile mümkün olan en kısa sürede çocuğunun konuşabilmesi için cihaz takmak zorundadır. Bu cihazların hepsinin özellikleri ve fiyatları birbirlerinden farklıdır. Çocuğun Bera testinde çıkan sonucuna göre doğru cihazı önermek tamamıyla odyoloğun meslek etiğine bağlı bir konudur . Cihaz seçerken ve cihazın oluşturduğu ses frekansı aralıklarını anlamada Gaziantep dil konuşma terapisti nden ve ses mühendisilerinde yardım alınması en doğru olandır.

 

 

 

Koklear implantlar bireylerde , Avrupada en son çare olarak düşünülen ve uzun değerlendirmelerden sonra karar verilen süreçlerdir. Birey erken yaşlardan itibaren yoğun eğitimlerle yapılmış iyi bir Gaziantep dil konuşma terapisti ile istenilen seviyelere gelebilmektedir. Ülkemizde dil Konuşma Terapisti lerinin sayılarının az olması ve her hastane de bulunmamaları gibi sebepler yüzünden, ağır işitme kayıplarına  koklear implant yapılması tek çare gibi sunuluyor. Halbuki batı ve gelişmiş sağlık sistemlerinde, dil konuşma terapisti nden fayda sağlamadığı kanıtlanmış çocuklara koklear implant önerilmektedir. Bu çocuklar toplumdaki algısı ve psikolojisi açısından yanlış bir durumdur. Çünkü bu cihazı  kafada taşımanın sorumluluğu çocuk kendini ifade etmekten bile yoksunken sadece küçük bir çocuğa verilmektedir.

 

 

Geçmişe şöyle bir bakıldığında çok ağır işitme kayıplı çocukların Gaziantep dil konuşma terapisti leri tarafından verilen dil konuşma terapisi ile konuştuklarına tanık olduk. Bu çocuklardan birinin sağ kulağında 75dB eHL sol kulağında da 95dB eHL kayıbı, diğerinin de bundan 5 dB fazla işitm kaybı vardı ve cued articulation ve Nancy Tye-Murray* nin tarif ettiği protokol ile normal bireylerin konuşma sınırlarını yaşa uygun elde ettiler. Ailelerin koklear implant seçeneğini seçmeden önce en az bu işte uzman 4 yıllık lisans diplomalı bir Gaziantep dil konuşma terapisti yle çalışmalarını ve 6 yaşına gelmeden önce karar vermelerini önerilir. Daha ayrıntılı bilgi ve ön değerlendirme için sizi Gaziantep Gri Özel Eğitim ve Dil Konuşma Merkezine bekliyoruz.

Site içi Arama

Dil Konuşma Terapisti Kimdir?

Dil ve Konuşma Terapisti çocuklarda ve yetişkinlerde konuşma, dil, sosyal iletişim , yutma bozukluklarını önlemek

Disleksinin 20 Belirtisi

Çocuklar okulöncesi yıllara kadar öğrenme özürü belirtileri göstermeye başlayabilir. Her disleksi olayı kişiye has olsa da, bir disleksinin birçok ort

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Disleksi olan insanlar normal zekaya haizdir ve çoğu zaman düzgüsel görüşe haizdir. Duygusal destek de önemli bi

Çocuklarda Konuşma Anlaşılırlığı

Bireyler duygu, düşünce ve arzularını karşıdaki kişiye aktarmak ister. Bebekler ise taleplerini farklı ağlama biçimleriyle ailesine anlatabilir. Ağlam