griozeleğitim@gmail.com
0537 357 89 20  

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

16/05/2020       Hit: 1886

 

Disleksi Nedir ?  Disleksi Tedavisi

Disleksi, konferans seslerini atama ve harflerle ve kelimelerle (kod çözme) ilişkisini öğrenmede karşılaşılan sorunlar nedeniyle okuma güçlüğü içeren bir öğrenme bozukluğudur. Okuma bozukluğu olarak da adlandırılan disleksi, beynin dili işleyen bölgelerini etkiler. Bu sorunların bir uzman tarafından incelenmesi ve Gaziantep disleksi tedavisi uygulanmalıdır. Gri Özel Eğitim Merkezimizde bulunan özel eğitim uzmanlarımız tarafından değerlendirmeye alınır.

Disleksi olan insanlar normal zekaya haizdir ve çoğu zaman düzgüsel görüşe haizdir. Disleksi tedavisi olan çocukların bir çok okulda özel eğitim veya özel hazırlanmış bir tahsil programı ile başarı göstermiş olabilir. Duygusal destek de önemli bir rol oynamaktadır. Disleksi tedavisi Gaziantep e özel hazırlanmış  programlarla aşılır.

Disleksi tedavisi için bir tedavi olmamasına rağmen, erken değerlendirme ve müdahale en iyi kararı verir. Erken tanı için disleksi tedavisi Gaziantep en uygun alandır. Bazen disleksi senelerce teşhis edilmez ve yetişkinliğe kadar tanınmaz, sadece yardım almak için hiç geç değildir.


Belirtiler

Disleksi  tedavisi belirtileri çocuğunuz okula girmeden önce tanımak zor olabilir, sadece bazı erken ipuçları bir soruna işaret edebilir. Çocuğunuz okul çağına ulaştığında, bir problemi ilk fark eden çocuğunuzun öğretmeni olabilir. Önem derecesi değişir, sadece çocuk okumayı öğrenmeye başladığında vaziyet çoğu zaman belirginleşir. Belirtiler görülürse disleksi tedavisi Gaziantep uzmanları tarafından incelenip raporlanır.


Okuldan Önce

Küçük bir çocuğun disleksi riski taşıyabileceğine dair işaretler şunları içerir:

Geç konuşma
Yavaş yavaş yeni kelimeler öğrenmek
Kelimelerde sesleri bilakis çevirme yada birbirine benzeyen kelimeleri karıştırmak gibi kelimeleri doğru oluşturan problemler
Harfleri, sayıları ve renkleri anımsama yada adlandırma sorunları
Tekerlemeler öğrenmek veya kafiye oyunları oynamakta zorluk

Okul Yaşı

Çocuğunuz okula girdikten sonra, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle disleksi belirtileri ve semptomları daha bariz hale gelebilir:

Yaş için beklenen seviyenin fazlaca altında okuma
Ne duyduğunu işleme ve algılama sorunları
Doğru kelimeyi bulma yada sorulara cevap oluşturmada zorluk
Şeylerin sırasını hatırlama sorunları
Harf ve kelimelerdeki benzerlikleri ve farklılıkları görme (ve zaman zaman duyma) güçlüğü
Bilmediğiniz bir kelimenin telaffuzu
Yazım zorluğu
Okuma veya yazma ile ilgili görevleri tamamlamak için olağandışı uzun bir vakit harcamak
Okumayı içeren faaliyetlerden kaçınma disleksi tedavisi Gaziantep gerekebilir

Gençler ve Yetişkinler

Gençlerde ve yetişkinlerde disleksi işaretleri çocuklardakine benzer. Gençler ve yetişkinlerde bazı yaygın disleksi emareleri ve semptomları şunlardır:

Yüksek sesle okuma dahil okuma güçlüğü
Yavaş ve emek yoğun okuma ve yazma
Yazım sorunları
Okumayı içeren faaliyetlerden kaçınma
İsimleri veya kelimeleri yanlış söyleniş etme yada kelimeleri alma sorunları
"Kolay" anlamına gelen "çocuk oyuncağı" benzer biçimde belirli kelimelerden (deyimler) kolayca anlaşılmayan şakaları yada ifadeleri anlamada güçlük
Okuma yada yazma ile alakalı görevleri tamamlamak için olağandışı uzun bir zaman harcamak
Bir hikayeyi brifing verme zorluğu
Yabancı dil öğrenmede sorun
Ezberleme zorluğu
Matematik sorunu yapmada zorluk

Ne Zaman Eğitim Görmeli

Çoğu çocuk anaokulu veya birinci sınıf okumayı öğrenmeye hazır olsa da, disleksi olan çocuklar genellikle o zamana kadar okumanın temellerini kavrayamazlar. Çocuğunuzun okuma seviyesi yaşı için beklenenin altındaysa ya da öteki disleksi emareleri ayrım ederseniz disleksi tedavisi Gaziantep  özel eğitim uzmanları tarafından deperlendirilmeli konuşun.

Disleksi teşhis edilmeden ve tedavi edilmediğinde, çocukluk okuma güçlüğü yetişkinliğe kadar devam eder.

Nedenleri

Disleksi ailelerde koşma eğilimindedir. Beynin okuma ve dili iyi mi işlediğini ve çevredeki risk faktörlerini etkileyen bazı genlerle bağlantılı olduğu görülmektedir.
Risk faktörleri

Disleksi tedavisi gaziantep risk faktörleri şunları içerir:

Ailede disleksi veya öteki öğrenme güçlükleri öyküsü
Erken doğum veya düşük doğum ağırlığı
Hamilelik esnasında fetüste beyin gelişimini değiştirebilecek nikotin, ilaçlar, alkol veya enfeksiyona maruz kalma
Beynin okumaya imkan veren kısımlarındaki bireysel farklılıklar

Komplikasyonlar

Disleksi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir:

Öğrenme güçlüğü. Okuma, diğer okul derslerinin bir çok için temel bir kabiliyet olduğundan, disleksi olan bir çocuk çoğu sınıfta dezavantajlıdır ve akranlarına ayak uydurmakta zorlanabilir.
Sosyal problemler. Tedavi edilmediği takdirde, disleksi tedavisi gaziantep düşük kişilik saygısı, huy sorunları, kaygı, saldırganlık ve arkadaşlardan, ebeveynlerden ve öğretmenlerden çekilmeye yol açabilir.
Yetişkin olarak problemler. Okuma ve algılama yetersizliği, bir çocuğun büyüdükçe kendi potansiyeline ulaşmasını engelleyebilir. Bunun uzun vadeli eğitimsel, sosyal ve ekonomik neticeleri olabilir.

Disleksi olan çocuklar dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski altındadır ve bunun tersi de geçerlidir. DEHB, disleksiyi tedavi etmeyi zorlaştırabilen dikkatin yanı sıra hiperaktivite ve dürtüsel davranışta güçlük çekebilir.

Gaziantepte bulunan Gri Özel Eğitim Merkezimizde Özel Öğrenme Güclüğü ( Disleksi ) eğitimi ile ilgili uzman kadromuz  kurumumuzda hizmet vermektedir. Değerlendirme ve eğitim imkanlarından yararlanmak için bize ulaşın.

Site içi Arama

Dil Konuşma Terapisti Kimdir?

Dil ve Konuşma Terapisti çocuklarda ve yetişkinlerde konuşma, dil, sosyal iletişim , yutma bozukluklarını önlemek

Disleksinin 20 Belirtisi

Çocuklar okulöncesi yıllara kadar öğrenme özürü belirtileri göstermeye başlayabilir. Her disleksi olayı kişiye has olsa da, bir disleksinin birçok ort

Disleksi Nedir ? Disleksi Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Disleksi olan insanlar normal zekaya haizdir ve çoğu zaman düzgüsel görüşe haizdir. Duygusal destek de önemli bi

Çocuklarda Konuşma Anlaşılırlığı

Bireyler duygu, düşünce ve arzularını karşıdaki kişiye aktarmak ister. Bebekler ise taleplerini farklı ağlama biçimleriyle ailesine anlatabilir. Ağlam
ADRES : Pancarlı Mahallesi 5 Nolu Sk. No:7 Şehikamil / Gaziantep

TELEFON :0537 357 89 20  

FAX :0342 321 70 18

E-mail : griozeleğitim@gmail.com